2019 Worship Teams St. John's United Church

 

**If you cannot serve as scheduled, please find your own replacement and let the church office know. If  you cannot find someone, phone Worship Committee Chairperson.

 

Date

Greeting/Offering

Scripture

Fellowship

Communion

Jan. 6

 

Roy & Pat Doonanco

 

Kevin Smith

Evelyn Campeau

Pat Wood

/////////////////////////////

 

Jan. 13

 

Bob & Gloria Tomm

Wendy McInnes

Doris Ulanicki

Rita Goodheart

/////////////////////////////

 

Jan. 20

 

Shirley Highberg

Sophie Harasimiuk

Sonja Stryski

Pat Doonanco

Tammy White

/////////////////////////////

 

Jan. 27

 

Joyce Drapaka

Sonja Stryski

Bim Bowers

Bim Bowers

Marilyn Loza

Patti Skuba

Sharon Hebert

Bim Bowers

 

Feb. 3

 

Roger & Suzanne Antoniuk

Roger Antoniuk

Helene Severyn

Janine Hebert

/////////////////////////////

 

Feb. 10

 

Judy Marsh

Patsy Bezaire

Jacki Kunec

Karen Lafond

Sandra Whalen

/////////////////////////////

 

Feb. 17

 

Alvin & Michelle Green

Michelle Green

Evelyn Campeau

Pat Wood

/////////////////////////////

 

Feb. 24

 

Sharon Hebert

Patti Skuba

Kathy Cobler

Doris Ulanicki

Rita Goodheart

Joyce Drapaka

Bob McRae

Kathy Cobler

 

Mar. 3

 

Olive Martin

Eveline Baker

Pat Perry

Pat Doonanco

Tammy White

/////////////////////////////

 

Mar. 10

 

Jeanette Poulin

Bev Bordeleau

Bob McRae

Bim Bowers

Marilyn Loza

/////////////////////////////

 

Mar. 17

 

Marlene Kirs

Lil Batke

Evelyn Campeau

Helene Severyn

Janine Hebert

/////////////////////////////

 

Mar. 24

 

Jake & Tammy White

Eveline Baker

Karen Lafond

Sandra Whalen

/////////////////////////////

 

Mar. 31

 

Helene Severyn

Val Hutchison

Jacki Kunec

Evelyn Campeau

Pat Wood

Ed Inman

Judy Inman

Mildred Himech

Date

Greeting/Offering

Scripture

Fellowship

Communion

 

April 7

 

Phil & Karen Lafond

Bim Bowers

Bim Bowers

Marilyn Loza

/////////////////////////////

 

April 14

Palm Sunday

Wendy McInnes

Lil Batke

Wendy McInnes

Karen Lafond

Sandra Whalen

/////////////////////////////

 

April 19

Good Friday

Bob & Gloria Tomm

Sonja Stryski

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

April 21

Easter Sunday

Alvin & Michelle Green

Michelle Green

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

April 28

 

Joyce Drapaka

Sonja Stryski

Kevin Smith

Ed & Bev Cameron

Kevin Smith

Susan Smith

Patsy Bezaire

 

May 5

 

Roy & Pat Doonanco

Kathy Cobler

 

Evelyn Campeau

Pat Wood

/////////////////////////////

 

May 12

 

Roger & Suzanne Antoniuk

Roger Antoniuk

Doris Ulanicki

Rita Goodheart

/////////////////////////////

 

May 19

 

Shirley Highberg

Sophie Harasimiuk

Pat Perry

Pat Doonanco

Tammy White

/////////////////////////////

 

May 26

 

Judy Marsh

Patsy Bezaire

Bim Bowers

Bim Bowers

Marilyn Loza

Patti Skuba

Sharon Hebert

Bim Bowers

 

June 2

 

Sharon Hebert

Patti Skuba

Evelyn Campeau

Karen Lafond

Janine Hebert

/////////////////////////////

 

June 9

 

Jake & Tammy white

Jacki Kunec

Ed & Bev Cameron

/////////////////////////////

 

June 16

 

Marlene Kirs

Helene Severyn

Judy Inman

Doris Ulanicki

Rita Goodheart

/////////////////////////////

 

June 23

 

 

Jeanette Poulin

Bev Bordeleau

Bob McRae

Tammy White

Pat Doonanco

/////////////////////////////

 

June 30

 

Olive Martin

Eveline Baker

Eveline Baker

Pat Wood

Evelyn Campeau

Joyce Drapaka

Bob McRae

Kathy Cobler

Date

Greeting/Offering

Scripture

Fellowship

Communion

 

July 7

 

Val Hutchison

Marlene Kirs

Pat Perry

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

July 14

 

Wendy McInnes

Lil Batke

Wendy McInnes

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

July 21

 

Bob & Gloria Tomm

Sonja Stryski

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

July 28

 

Phil & Karen Lafond

Kathy Cobler

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

Aug. 4

 

Roy & Pat Doonanco

Evelyn Campeau

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

Aug. 11

 

Judy Marsh

Patsy Bezaire

Eveline Baker

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

Aug. 18

 

Shirley Highberg

Sophie Harasimiuk

Judy Inman

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

Aug. 25

 

Joyce Drapaka

Sonja Stryski

Jacki Kunec

/////////////////////////////

/////////////////////////////

 

Sept. 1

 

Roger & Suzanne Antoniuk

Roger Antoniuk

Karen Lafond

Janine Hebert

/////////////////////////////

 

Sept. 8

 

Sharon Hebert

Patti Skuba

Evelyn Campeau

Pat Doonanco

Tammy White

/////////////////////////////

 

Sept. 15

 

Alvin & Michelle Green

Michelle Green

Doris Ulanicki

Rita Goodheart

/////////////////////////////

 

Sept. 22

 

Olive Martin

Eveline Baker

Pat Perry

Evelyn Campeau

Pat Wood

/////////////////////////////

 

Sept. 29

 

Jeanette Poulin

Bev Bordeleau

Sonja Stryski

Ed & Bev Cameron

/////////////////////////////

 

Oct. 6

 

Marlene Kirs

Lil Batke

Bob McRae

Bim Bowers

Marilyn Loza

Ed Inman

Judy Inman

Mildred Himech

Date

Greeting/Offering

Scripture

Fellowship

Communion

 

Oct. 13

 

Jake & Tammy White

Jacki Kunec

Pat Doonanco

Tammy white

/////////////////////////////

 

Oct. 20

 

Phil & Karen Lafond

Judy Inman

Karen Lafond

Sandra Whalen

/////////////////////////////

 

Oct. 27

 

Sharon Hebert

Patti Skuba

Kevin Smith

Helene Severyn

Janine Hebert

Kevin Smith

Susan Smith

Patsy Bezaire

 

Nov. 3

 

Helene Severyn

Val Hutchison

Michelle Green

Evelyn Campeau

Pat Wood

/////////////////////////////

 

Nov. 10

 

Wendy McInnes

Jeanette Poulin

Wendy McInnes

Doris Ulanicki

Rita Goodheart

/////////////////////////////

 

Nov. 17

 

Roy & Pat Doonanco

Eveline Baker

Helene Severyn

/////////////////////////////

 

Nov. 24

 

Bob & Gloria Tomm

Bim Bowers

Bim Bowers

Marilyn Loza

Patti Skuba

Sharon Hebert

Bim Bowers

 

Dec. 1

 

Roger & Suzanne Antoniuk

Roger Antoniuk

Karen Lafond

Sandra Whalen

/////////////////////////////

 

Dec. 8

 

Olive Martin

Eveline Baker

Kathy Cobler

Pat Doonanco

Tammy White

/////////////////////////////

 

Dec. 15

 

Judy Marsh

Patsy Bezaire

Bob McRae

Helene Severyn

Janine Hebert

/////////////////////////////

 

Dec. 22

 

Alvin & Michelle Green

Michelle Green

Bim Bowers

Marilyn Loza

/////////////////////////////

Christmas Eve

Dec. 24

7:00 PM

 

Sonja Skyski

Joyce Drapaka

 

 

Kevin Smith

 

///////////////////////////

 

/////////////////////////////

 

Dec. 29

 

 

Shirley Highberg

Sophie Harasimiuk

 

Judy Inman

 

Doris Ulanicki

Rita Goodheart

Joyce Drapaka

Bob McRae

Kathy Cobler

Communion Teams:

If your name is in bold, bring whole loaf.

If your name is underlined, bring cut-up loaf.

  • Provide communion bread

  • Prepare communion elements and table

  • Serve communion

  • Clean up table and elements

  • Rice bread is in the freezer. Use 1 slice only.

NOTE: There are a number of people in the congregation that are allergic to wheat products. Rice bread is provided for communion for these people. Please be very careful in the preparation:

Ø  Wash hands well.

Ø  Prepare the rice bread first. The rice bread must not touch the wheat bread (or knife or cutting board).

Ø  When the rice bread is completely ready, then proceed to prepare the wheat bread.

The following are the phone numbers on the schedule to assist with finding a replacement, if you are unable to attend on your designated day.

 Communion Servers

 

Kevin & Susan Smith  780-812-1870

 

Joyce Drapaka  780-826-3412

 

Mildred Himech  780-826- 5884

 

Judy & Ed Inman  780-826-3552

 

Sharon Hebert  780-826-2344

 

Patsy Bezaire  780-826-2419

 

Bob McRae  780-826-3256

 

Kathy Cobler  780-812-0387

 

Patti Skuba  780-826-6209

 

Bim Bowers 780-812-0351

 Scripture Reading

 

Bob McRae  780-826-3256

 

Michelle Green  780-826-4538

 

Sonja Stryski  780-812-5662

 

Roger Antoniuk  780-826-7370

 

Judy Inman  780-826-3552

 

Kevin Smith  780-812-1870

 

Evelyn Campeau  780-826-5691

 

Eveline Baker  780-826-4794

 

Jacki Kunec 780-826-2356

 

Pat Perry 780-826-3986

 

Bim Bowers  780-812-0351

 

Kathy Cobler  780-812-0387

 

Wendy McInnes  780-812-7739

 

The following are the phone numbers on the schedule to assist with finding a replacement, if you are unable to attend on your designated day.

Greeting/Offering

Phil & Karen Lafond  780-826-7611

Roger & Suzanne Antoniuk  780-826-7370

Judy Marsh  780-826-7812

Patsy Bezaire  780-826-2419

Jeannette Poulin  780-826-3624

Sophie Harasimiuk   780-826-5887

Bev Bordeleau  780-573-3069

Shirley Highberg  780-826-5807

Sonya Stryski  780-812-5662

Wendy McInnes  780-812-7739

Joyce Drapaka  780-826-3412

Eveline Baker  780-826-4794

Sharon Hebert  780-826-2344

Bob & Gloria Tomm  780-826-5284

Patti Skuba  780-826-6209

Helene Severyn  780-826-3144

Lil Batke  780-826-5776

Alvin & Michelle Green  780-826-4538

Olive Martin  780-826-3048

Marlene Kirs  780-

Jake & Tammy White  780-573-4861

Val Hutchison  780-826-6954

Roy & Pat Doonanco  780-826-0991

 

 Fellowship

Karen Lafond  780-826-7611

Ed & Bev Cameron  780-826-4142

Pat Wood  780-826-3894

Rita Goodheart  780-826-6335

Bim Bowers  780-812-0351

Helene Severyn  780-826-3144

Doris Ulanicki  780-826-5734

Evelyn Campeau  780-826-5691

Pat Doonanco  780-812-5503

Sandra Whalen  780-573-5358

Tammy White  780-573-4861

Marilyn Loza 780-826-4048

Janine Hebert 780-201-0697